lise coğrafya dersi YGS: ETKİNLİK SAYFA 75 LİSE COĞRAFYA 10.SINIF KİTABI

23 Kasım 2009 Pazartesi

ETKİNLİK SAYFA 75 LİSE COĞRAFYA 10.SINIF KİTABI

ETKİNLİK SAYFA 75 LİSE COĞRAFYA 10.SINIF KİTABI

Aşağıda herhangi bir ülkenin 1950 ve 2000 yıllarına ait iki nüfus piramidi verilmiştir. Bu iki piramide göre, ülkedeki nüfusun özelliklerinde ve yapısında ne gibi değişiklikler meydana gelmiştir? Tartışınız.

ÜLKENİN 1950'DEKİ GRAFİĞİ İÇİN ŞUNLARI SÖYLEYEBİLİRİZ:GELİŞMEKTE OLAN BİR ÜLKEDİR.PİRAMİDİNİN TABANININ GENİŞLEMESİ DOĞUM ORANLARININ YÜKSEK , GENÇ NÜFUS ORANININ YÜKSEK VE BU ÜLKENİN GELİŞMEKTE OLAN VE SANAYİLEŞMEMİŞ BİR ÜLKE OLDUĞUNU GÖSTERİR. NÜFUSUN BÜYÜK BÖLÜMÜ KIRLARDA YAŞAMAKTA VE GEÇİMLERİNİ TARIM VE HAYVANCILIK FAALİYETLERİ İLE SAĞLAMAKTADIR. ZAMAN İÇİNDE BU ÜLKEDE SANAYİLEŞME VE KENTLEŞME İLE BİRLİKTE DOĞUM VE ÖLÜM ORANLARINDA AZALMALAR MEYDANA GELMİŞTİR VE 2000 YILINDAKİ NÜFUS PİRAMİDİ ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

ÜLKENİN 1950'DEKİ GRAFİĞİ İÇİN ŞUNLARI SÖYLEYEBİLİRİZ:GELİŞMİŞ BİR ÜLKEDİR.PİRAMİDİNİN TABANININ DAR OLMASI DOĞUM ORANLARININ DÜŞÜK , YETİŞKİN VE YAŞLI NÜFUS ORANININ YÜKSEK VE BU ÜLKENİN GELİŞMİŞ VE SANAYİLEŞMİŞ BİR ÜLKE OLDUĞUNU GÖSTERİR.NÜFUS ARTIŞLARI DÜŞÜKTÜR.ORTALAMA YAŞAM SÜRESİ UZUNDUR. NÜFUSUN BÜYÜK BÖLÜMÜ KENTLERDE YAŞAMAKTA VE GEÇİMLERİNİ HİZMET VE SANAYİ SEKTÖRLERİNDEN SAĞLAMAKTADIR.

***SONUÇ OLARAK NÜFUSUN ÖZELLİKLERİNDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER SONUCU ZAMAN İÇİNDE NÜFUS PİRAMİTLERİNİN ŞEKLİ DEĞİŞEBİLİR.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder